שאלות חשובות בענייני הגירה

הגירה ממדינה למדינה היא תמיד עניין מורכב, והגירה לישראל אינה יוצאת דופן. אנשים שמבקשים להגר ארצה, מוצאים את עצמם “טובעים” בשאלות ובתהיות. הכללים רבים מאוד, וכך גם היוצאים מן הכלל.
נענה פה על חלק מהשאלות שחוזרות על עצמם, כמובן שבשביל לקבל תשובה למקרה פרטני יש חשיבות להוועצות עם עו"ד לענייני הגירה הבקי ברזי החוקים והנוהלים של משרד הפנים ורשות ההגירה והאוכלוסין בישראל.

האם לצורך הסדרת המעמד של בת הזוג שלי אנחנו חייבים להיות נשואים?

לא, אין חובה להתחתן ישנה אפשרות להסדיר מעמד על בסיס חיים משותפים וניתן אף להסדיר מעמד לבני זוג מאותו המין.

מה צריך לעשות כדי להסדיר מעמד לבישראל לבן או בת הזוג?

היום התהליך מתחיל באופן מקוון ישנה רשימה של מסמכים שאותם צריך לארגן מארץ המוצא של בת הזוג וחלקם מישראל על מנת להוכיח חיים משותפים אותם מגישים לרשות ההגירה והאוכלוסין במקום מגוריך, לאחר מכן יערך ראיון זוגי להוכחת כנות הקשר, ברגע שזה עבר בהצלחה נכנסים להליך המדורג אשר נמשך חמש שנים לנשואים ושבע שנים לחיים משותפים.

מי יכול להגיש בקשת מקלט בישראל?

כל מי שיש סכנה לחיו או לחירותו במדינת המוצא על רקע פוליטי ו/או לאומני ו/או על רקע המוצא או המין ו/או רקע דתי וטוען שבמידה ויחזור לארצו ישנה סכנה כאמור לאור אירועים בעבר או בהווה זכאי להגיש בקשת מקלט.

כמה זמן התהליך לוקח?

לאחר הגשת הבקשה מגיעים לקבל אשרת שהייה בישראל ומוזמנים לראיון לבחינת ושמיעת הטענות בדבר בקשת המקלט, במידה והבקשה תדחה ניתן לפנות בערר לבית דין לעררים ולקבל צו זמני שמונע את ההרחקה מישראל.
התהליך לוקח בין שלושה חודשים לשנתיים.

האם ניתן לעבוד בזמן זה?

התשובה היא חיובית מדינת ישראל התחייבה בבג"ץ לא לנקוט בהליכים כנגד מבקשי מקלט עובדים וברור שבזמן השהות בישראל מבקש המקלט חייב להתפרנס.

האם ניתן להזמין תייר לישראל בעידן הקורונה?

כן, ניתן באתר רשות האוכלוסין וההגירה מפורסמת המדיניות של כניסת זרים לישראל בתקופת הקורונה כך למשל ניתן להזמין קרוב משפחה מדרגה ראשונה, בני זוג בהליך המדורג ועוד מוזמנים כפי שמפורט.

האם מומלץ להיות מיוצג על ידי עו"ד?

כיוון שמדובר במקרים הרי גורל העוסקים בדיני נפשות וזכויות יסוד והצלחת ההליך המשפטי מושפעת ותלויה ביכולתיו כישוריו ומקצעויותו של העו"ד בו בחרנו לייצג אותנו מול משרד הפנים ו/או רשות ההגירה והאוכלוסין ו/או מול בית המשפט ו/או בית הדין לעררים.
משרד עו"ד דניאל כפיר ומורן לוי מומחים בהגירה וייצוג אל מול משרד הפנים ורשות ההגירה והאוכלוסין הנכם מוזמנים לפגישת ייעוץ והכרות ראשונית.