קבלת אזרחות בישראל מכוח קשר זוגי עם אזרחית או אזרח ישראלי

סעיף 1 לחוק הכניסה לישראל קובע כי "מי שאיננו אזרח ישראל או בעל אשרת עולה או תעודת עולה, תהיה ישיבתו בישראל על-פי רישיון ישיבה לפי חוק זה" ועל כן  קבלת אזרחות לזרים בישראל מכוח קשר זוגי עם אזרחית או אזרח ישראלי, מותנת בקבלת אישור לכך על ידי רשות האוכלוסין וההגירה שלעיתים מערימה קשיים רבים על בני הזוג.

ניתן להבחין בשני מסלולים לרכישת אזרחות ישראלית מכוח קשר זוגי עם אזרח או אזרחית ישראלית שבן זוגם הוא זר, מסלול ראשון המיועד לבני זוג נשואים ומסלול שני עבור בני זוג ידועים בציבור. שני מסלולים אלו נועדו  לאפשר לאזרח ישראלי לקשור את חייו בנישואין עם אזרח מדינה זרה כרצונו, מבלי שיהיה עליו לבחור בין הקמת משפחה בישראל לבין שאלת המגורים.

 

הנהלים הרלבנטים kקבלת אזרחות בישראל מכוח קשר זוגי עם אזרחית או אזרח ישראלי

הנוהל הרלבנטי של משרד הפנים באשר למסלול של לבני זוג נשואים הוא "נוהל מס' 5.2.2008 – "נוהל הטיפול במתן מעמד לבן זוג זר הנשוי לאזרח ישראלי" נוהל לבחינת הבקשה להתאזרחות, מכוח נישואין לבן זוג בעל אזרחות ישראלית.  הנוהל השני, הינו נוהל ידועים בציבור -"נוהל מס' 5.2.0009 הטיפול במתן מעמד לבני זוג של ישראלים לרבות בני אותו המין"  אשר קובע הוראות בדבר הסדרת מעמדו של זר שהינו בן-זוג של אזרח ישראל או בעל רישיון לישיבת קבע בישראל, כאשר בני הזוג הינם ידועים בציבור ואינם נשואים, לרבות בני זוג מהקהילה הגאה- חד מיניים.

 

קיימים הבדלים בהליכי הבדיקה שבין שני המסלולים

נישואין אינם מקנים זכאות אוטומטית לאזרחות, אך לכאורה נקודת המוצא לבחינת הקשר הזוגי קלה יותר, משום שניתן להוכיח קשר זוגי של נשואים בקלות על ידי הצגת תעודת נישואין להבדיל מקשר של ידועים בציבור אולם הזכות לזוגיות ולחיי משפחה הוכרה באמנות בינלאומיות רבות לרבות בהכרזה האוניברסלית בדבר זכויות האדם, אך אינה גורפת ועל בני הזוג לעבור מסכת בירוקרטית לצורך הסדרת המעמד של בן הזוג הזר.

 

ייצוג משפטי-הסדרת מעמד

מדיניות ההגירה של רשות האוכלוסין ומשרד הפנים אינה מעודדת הגירת זרים וזו בלשון המעטה, מדובר על הליך סבוך ויש לעבור מסכת בירוקרטית ארוכה לצורך הסדרת המעמד שבסופו קבלת מעמד של קבע ואף אזרחות. פנייה לעורכי דין המומחים לדיני הגירה ומשרד הפנים תסלול לכם את הדרך בבטחה להסדרת המעמד של בן זוגכם עד לקבלת האשרה המיוחלת

 

משרדנו מייצג בתיקים מורכבים וסבוכים בפני משרד הפנים לרבות הגשת ערר פנימי, ערעורים לבתי הדים לעררים, בתי המשפט המחוזיים ובית המשפט העליון.

 

זקוקים לייצוג משפטי בנוגע למשרד הפנים– פנו לתיאום פגישת ייעוץ ללא עלות.