gebreegziabher azeb and zera selemun נגד משרד הפנים

בית המשפט המחוזי מרכז
עת"מ 28118-05-14 azeb(עציר) ואח' נ' משרד הפנים

 

  19 מאי 2014

 

 

לפני כב' השופט אברהם יעקב – סג"נ
   
העותרים 1.. gebreegziabher azeb (עצירה)

2.. zera selemun

 

נגד

 

המשיב  משרד הפנים

 

<#2#>

נוכחים:

ב"כ העותרים עו"ד דניאל כפיר

ב"כ המשיב עו"ד ארז שטיינברג

העותרת הובאה על ידי יחידת עוז

 

<#7#>

 

פסק דין

 

זוהי עתירה התוקפת את החלטת המשיב מיום 15.5.14 לפיה סורבה כניסתה של העותרת לישראל בשדה התעופה.

העותרת, ילידת אריתריאה, אשר הגיעה לשבדיה ולפני כחצי שנה קיבלה בה אזרחות.

בתשאול שנערך לעותרת נרשם על ידי פקידי המשיב כי העותרת הגיעה לישראל כשברשותה 1,000 דולר במזומן, כרטיס טיסה לשבועיים. עוד נרשם בדו"ח התשאול, לכאורה מפי העותרת, כאילו היא גרושה ללא ילדים  וכי היא עובדת ככוח עזר בבית חולים.

בתשאול סיפרה העותרת כי יש לה בארץ בן משפחה וכי היא באה לבקר אותו ותשהה בביתו בתל אביב.

עוד  ציינה העותרת כי במהלך שהותה בישראל היא תטייל עם קרוב המשפחה בארץ ואולי תפגוש חברים. עוד  סיפרה העותרת כי נאמר לה שמאוד טוב בישראל לפליטים, כי הם עובדים והרשויות מתייחסות אליהם יפה.

עוד  ציינה העותרת כי בישראל הכל נחמד ובשבדיה, לדבריה, קר מאוד והיחס לזרים הוא לא כל כך טוב.

פקידי המשיב הגיעו למסקנה כי קיים חשש להשתקעות וכי זר לא מזמין זר ולכן מסורבת כניסתה לישראל.

באשר לנימוק כי זר לא מכניס זר, הרי שלאו נימוק הוא מאחר וקרוב המשפחה של העותרת לא הזמין אותה כלל לבוא לארץ. יתרה מזאת, הוא לא היה צריך להזמין אותה לבוא לארץ. העותרת כאזרחית שבדיה רשאית להיכנס לישראל ללא אשרה ולכן אין צורך בהזמנה מוקדמת.

לא ברור  מתוך דו"ח התשאול על מה התבסס פקיד המשיב כאשר קבע כי קיים חשש להשתקעות.

אמנם, שיקול דעתו של המשיב בשעה שהוא בא להחליט אם לאשר או לדחות בקשה של תייר להיכנס לישראל, הוא שיקול דעת רחב מאוד שלעיתים נדירות בתי משפט יתערבו בו.

התערבות כזו תיתכן כאשר מדובר בחוסר סבירות קיצוני של ההחלטה המנהלית ואקדים ואומר כי אני סבור כי זה המקרה הנדון לפניי כאן.

העותרת, כאמור, היא אזרחית שבדיה שהגיעה לישראל עם 1,000 דולר במזומן, כשברשותה כרטיס טיסה בחזרה לשבדיה ותוך שהיא מציינת שהיא תתגורר אצל קרוב המשפחה שלה.

עד כאן לא יכול להיות כל פרט היכול ללמד על כוונת השתקעות כלשהי. אלא שהמשיב כנראה התייחס לעובדה אחת שאינה מאפיינת את כלל אזרחי שבדיה, העותרת היא אריתראית במוצאה. ראשית, לא יתכן שהמשיב יפלה בין אזרחי אותה מדינה בשל מוצאם בלבד.

מסקנת המשיב כאילו כוונתה של העותרת להשתקע בישראל נלמדת מכך שבישראל יותר חם והכל נחמד ובשבדיה קר מאוד והיחס לזרים הוא לא כל כך טוב, אינה מסקנה סבירה מן הנתונים. פקידי המשיב יותר מכולם צריכים לדעת כי היחס שזוכים לו אותם מבקשי מקלט אינו יחס טוב, כי לרובם אין אישורי עבודה וככלל הם צפויים להישלח למתקן משמורת בתנאי כליאה.

אני סבור שהמשיב נתפס לכלל טעות איומה כאשר הוא סבור שכל אדם ממוצא אריתראי המבקש להיכנס לישראל כחוק, הינו בהכרח מי שרוצה להשתקע בישראל דווקא. קשה לי להבין את ההיגיון של פקידי המשיב שסברו שהעותרת תבקש להחליף את אזרחותה השבדית, לרבות ההטבות הכלכליות הכרוכות בכך, במעמד לא מעמד בישראל, כאשר היא צפויה, כאמור, לכליאה במשמורת אם תישאר בישראל שלא כחוק.

בנוסף, התברר היום, על פי אישור משגרירות שבדיה, כי לעותרת שתי בנות בשבדיה. לכן אני סבור שמה שנכתב בדו"ח התשאול לפיו לעותרת אין ילדים, לא נאמר מפי העותרת ועניין זה יש בו כדי להשליך על אמינותו של דו"ח התשאול כולו. לא מצאתי כל סיבה שהעותרת תרצה לשקר ולהעלים את עניין קיום ילדיה מפקידי המשיב.  שום טובה לא הייתה צומחת  לה מכך.

אני סבור שפקידי המשיב פעלו כאן בשרירותיות ובחוסר סבירות קיצוניים. לא יתכן שמדינת ישראל תצטייר בעולם כמי שמונעת כניסה אליה מאזרחים ארופאים אך ורק בשל מוצאם האתני.

מאחר והתברר היום שהעותרת דיברה אמת בעתירתה כאשר ציינה שיש לה שתי בנות בשבדיה, ומאחר ואין זה סביר בעיני  שברצון העותרת להשתקע בישראל ולנטוש את בנותיה, ביקשתי מב"כ המשיב להציג עובדות חדשות אלה בפני המשיב על מנת שישקול עמדתו בשנית.  המשיב הסכים בסופו של דבר לכניסתה של העותרת לישראל אך התנה זאת בהפקדה של 30,000 ₪.

אני סבור שזוהי דרישה שערורייתית שלא היה לה כל מקום. כפי שציינתי, אין כל בסיס עובדתי ולא היה בסיס כזה לחשש לפיו העותרת מבקשת להשתקע בישראל. כעת,  משהתברר על פי מסמך רשמי שבדי שלעותרת שתי בנות בשבדיה, צריך היה המשיב להסיר כל חשש מליבו ולאפשר את כניסתה של העותרת ללא תנאי, תוך הבעת התנצלות בפניה על 5 הימים בהם היא שוהה במתקן המסורבים בשדה התעופה.

המשיב בחר אחרת.

לאור כל האמור, אני סבור שהחלטתו של המשיב הייתה בלתי סבירה באופן קיצוני ולכן אני מקבל את העתירה ומורה כי העותרת תיכנס לישראל  ללא כל תנאי, ככל תייר אחר.

המשיב ישלם לעותרת את הוצאותיה בסכום כולל של 25,000 ₪.

 

<#4#>

 

ניתן והודע היום י"ט אייר תשע"ד, 19/05/2014 במעמד הנוכחים.

 

 

 

אברהם יעקב, סגן נשיאה

 

 

 

 

 

<#8#>

החלטה

 

לא נזקקתי לתגובת העותרת.

מקום בו הייתה נכונות עקרונית של המשיב להכניס את העותרת לארץ, אינו מקום שבו נדרש עיכוב ביצוע.

לפיכך, אני דוחה את הבקשה.

 

<#9#>

 

5129371ניתנה והודעה היום י"ט אייר תשע"ד, 19/05/2014 במעמד הנוכחים.

54678313

 

אברהם יעקב, סגן נשיאה

 

 

 

 

הוקלד על ידי גלית אספני

אברהם יעקב 54678313

נוסח מסמך זה כפוף לשינויי ניסוח ועריכה

 

בעניין עריכה ושינויים במסמכי פסיקה, חקיקה ועוד באתר נבו – הקש כאן