שווים בפני הקורונה אך לא בעיני החוק – משבר הקורונה והעובדים הזרים

משבר הקורונה משתק את העולם כולו.

מדינת ישראל, כמו רוב מדינות העולם, הכריזה על מצב חירום והוציאה תקנות שונות המגבילות את תנועת האזרחים, תוך סגירה מוחלטת של מוסדות חינוך, אתרי בילוי ופנאי ועוד. אנשים רבים איבדו את מקום עבודתם באופן מוחלט או יצאו לחל"ת, עצמאים רבים מתמודדים עם מצוקות תזרימיות, הצפי הוא שיהיו מעל מיליון דורשי עבודה רק בחודשיים הראשונים של המשבר והכלכלה כולה נמצאת במערבולת.

ראשי המדינה והגופים האמונים מנסים להתמודד עם מצוקת העבודה והפגיעה הכלכלית, זאת באמצעות הקלות על תשלומים, קבלת אבטלה, מענקים ועוד. פעולות שהן טיפה בים ואינן מעניקות מענה לכלל האוכלוסייה, במיוחד לא למגזר העובדים הזרים.

מצב העובדים הזרים במשבר הקורונה

במדינת ישראל ישנם עשרות אלפי אנשים אשר אינם מוגדרים אזרחי מדינת ישראל ומעמדם נקבע בהתאם לחוק חוק הכניסה לישראל, תשי"ב-1952. בניהם ניתן למצוא עובדים זרים בעלי היתר עבודה בתוקף, עובדים זרים אשר ויזת העבודה שלהם פגה והם נותרו בארץ כשוהים בלתי חוקיים ויש לא מעט מסתננים ומחפשי עבודה. רוב התקנות והפתרונות אותן מציעה המדינה לא מתייחסות אל הציבור הגדול הזה. אמנם רשות האוכלוסין וההגירה הפיצה עלון בנושא התפשטות נגיף הקורונה, אך מעבר לאינפורמציה לא ניתן מאום, במיוחד לא מענה לאתגר הכלכלי והקהילתי העצום.

מגפת הקורונה אינה מדלגת מעל 'האנשים השקופים' הם עלולים להידבק ואפילו יותר מכלל האוכלוסייה בשל תנאי המחייה הצפופים, הם נמצאים רחוק מהמשפחה ומהילדים שנותרו במדינת המוצא, אשר גם שם הנגיף נמצא והם נמצאים במצוקה רגשית ופחד מתמיד. החשש הקיומי הולך וגובר גם בשל העובדה שרבים מאוד איבדו את מקורות הפרנסה שלהם, עובדי ניקיון פרטיים, עובדי המסעדות וכד' נותרו ללא מקור פרנסה ואין מי שידאג לרווחתם.

אמנם לא כל הסקטורים הושבתו וישנם עובדים זרים בעיקר בתחומי הסיעוד והחקלאות אשר הפגיעה בהם קטנה יותר, זאת בשל הצורך בעוד ועוד ידיים עובדות. הדרישה הגוברת לעובדי סיעוד העלתה רעיון של מועצה לביטחון לאומי להכשיר מידית עובדים זרים המוגדרים 'לא חוקיים' השוהים בארץ ולהכניסם לתחום הסיעוד, במטרה לאפשר להם לעבוד בתקופת המשבר.

במכתב אשר הוציא המל"ל נאמר: "להלן עיקרי הבקשות מרשות האוכלוסין וההגירה במטרה למצות את מלוא הפוטנציאל של העובדים הזרים בסיעוד לאורך אירוע נגיף הקורונה. הרשות מתבקשת לבחון את ההנחיות הבאות: הארכה של ויזת שהות העובדים הזרים בסיעוד; רישום מיידי של כל העובדים הזרים בלשכות / חברות פרטיות לסיעוד, לרבות עובדים שאינם מחזיקים רישיון בתוקף או חסרי רישיון; פניה דחופה ליועץ המשפטי לממשלה לבחון מדיניות של אי אכיפה כלפי עובדים בסיעוד שאינם מחזיקים רישיון בתוקף או חסרי רישיון".  משרד הפנים דחה את היוזמה אך העניק הקלות מסוימות.

 

רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה על הארכה גורפת לכל ‏ההיתרים ‏להעסקת ‏עובדים ‏זרים ‏בענף ‏הסיעוד ‏אשר תוקפם מסתיים החל מתאריך 18.3.2020 ועד 31.05.2020 ‏ולעדכן ‏את ‏תוקפם‏ כך‏ שיסתיימו‏ בתאריך 30.6.2020.  כמו כן העניקה הקלות בעניין קליטת עובדים זרים בענף הסיעוד בעקבות הגבלות על הגעת עובדים זרים חדשים לישראל מחמת מגפת הקורונה וכן קליטת עובדים זרים בענף החקלאות. שאר הנתינים הזרים אינם מקבלים התייחסות מגורמי המדינה.

המדינה אינה פרסמה עד לרגע כתיבת מאמר זה הוראה או תקנה המתייחסת ומעניקה מענה לעובדים זרים שאיבדו את עבודתם בשל משבר הקורונה. למרות זאת ואולי בגלל הסיטואציה הרגישה, מומלץ מאוד להיעזר בשירותי משרד עו"ד המתמחה בתחום ההגירה וזכויות עובדים זרים, אשר ילחם על הזכויות וילווה בכל הנדרש מול מעבידים ורשויות החוק.

פנייה למשרד עו"ד דניאל כפיר ועו"ד מורן לוי מבטיחה ליווי ושירות מקצועי ע"י צוות עורכי דין העוסקים בייצוג עובדים זרים, המכירים היטב את תחום ההגירה על בוריו, בקיאים בניואנסים ובדרישות החוק.  משרדנו ייצג מס' רב של תיקים מורכבים בהם: שחרור ממעצר של שוהה בלתי חוקי מהשטחים וכן שוהה בלתי חוקי מאריתריאה  וכן שחרור ממעצר במתקן חולות של שוהה בלתי חוקי החולה בהפטיטיס C על מנת שלא ידביק את שאר השוהים בכלא.  וכן מקרים רבים בהם הצלחנו לשחרר ממשמורת ובטלנו את צו הגירוש או ההרחקה מישראל לא הסגרה.