המוצא של האין כניסה – ליווי משפטי בסיוע למסורבי כניסה לישראל

זה קורה לא מעט, לא תמיד מגיע לחדשות או לידיעת הציבור ולא מעורר עניין רב ברשתות החברתיות. אך סוגיית מסורבי כניסה לישראל והעיסוק בסוגי האשרות אינו יורד מסדר היום.

מדינת ישראל, על פי חוק קבעה קריטריונים שונים, לקבלת אשרת כניסה לתוך גבולותיה, כל בקשה נבדקת לגופה ונקבעת בהתאם למטרת הכניסה והשהות.

זכות כניסה לישראל אל מול זכות הגירוש

ישנם מקרים, כאמור לא מעטים, בהם המדינה מסרבת לאשר כניסה של אדם כזה או אחר. אמנם זאת דרישה לגיטימית המגובה בחוק הבינ"ל המתיר לכל מדינה לקבל החלטה עצמונית בנוגע לאישור או סירוב כניסה של מאן דהוא, אך לעיתים החוק מידי יבש ויש הנפגעים מכך על לא עוול בכפם.

ללא ספק הסמכות הנקבעת מכח סעיף 10 לחוק הכניסה לישראל (חוק הכניסה לישראל, תשי"ב–1952), באשר למי שאינו רשאי להיכנס בגבולות ישראל ראויה וחשובה ביותר. היא שומרת על הביטחון הלאומי והאישי של אזרחיה. לעיתים יש מודיעין שהמבקר עתיד לבצע פעולת טרור או עבירה פלילית, או שמדובר באדם שמגיע למטרות עבודה ללא האשרה המתאימה. אך המציאות אינה כה דיכוטומית ובטייטל מסורבי כניסה "זוכים" גם אנשים, תיירים או מבקרים שהסיבה לסירובם אינה ברורה.

זה סיפורה של אישה בשנות ה – 70 לחייה, אשר ביקשה לבקר קרובת משפחה החיה בישראל. היא רכשה כרטיס במיטב כספה ולאחר הירידה מהמטוס, בביקורת הגבולות בעודה מתרגשת מן הפגישה המיוחלת, נעצרה ונמנעה ממנה הכניסה. או סיפורו של בחור כבן 30 הנשוי לישראלית וכאשר באו לבקר את משפחתה נמנעה ממנו הכניסה יחד עם אשתו הטרייה.

מיותר לציין כי המעמד של סירוב כניסה למדינה אינו פשוט. עבור זרים שלא חוו חוויה זו מעולם (כמובן בתקווה שלא יאלצו גם) הדבר הכי קרוב לזה הוא הסיפורים שמספרים אנשים נורמטיביים לחלוטין,  בעוברם את ביקורת הגבולות בכניסה לארה"ב "ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות", למרות שיש להם ויזה שקיבלו מבעוד מועד. רק המבט של איש הביטחון, או הקצין חמור הסבר מעורר רעד בכל הגוף, פיק ברכיים ודופק מואץ, האוויר והצבע לפנים חוזרים רק אחרי היציאה מדלתות נמל התעופה.

האם ניתן לשנות את גזרת סירוב כניסה לישראל?

ניתן, כמובן כאשר מדובר בסיטואציה שאינה עומדת בקטגוריה של "סכנה ברורה ומידית" וכאשר מדובר בסירוב שאין לו סיבה מוחשית, עובדתית או נסיבתית. ניתן לשנות את רוע הגזרה. חשוב מאוד לא לנהל את העניין באופן עצמאי ולפנות לעורך דין המתמחה בדיני הגירה ובתחום אשרות כניסה לישראל ומייצג בסירוב כניסה לישראל, מאחר שמדובר על פנייה לרשות ההגירה והאוכלוסין מומלץ להיעזר במי שמכיר את אופן הפעולה, בקיא בחוק ובפרצותיו ויכול לספק מענה מקצועי ומדויק.

כמו לכל דבר גם בטיפול בסירוב כניסה יש משמעות לטיימינג, על מנת להסיר את הסירוב ולאשר כניסה לישראל חייבים לפעול במהירות, עוד טרם יעלו אותו חזרה בטיסה הקרובה. לכן איתור מהיר של עו"ד המתמחה בתחום ופנייה של מסורב הכניסה עצמו, בן משפחה או מי מטעמו יספק שקט נפשי וידיעה שהתהליך יתנהל באופן תקין.

השלב הראשון והקריטי הוא פגישה של עורך הדין עם הלקוח, במתקן מסורבי כניסה במשטרת הגבולות בנתב"ג. זאת לצורך הערכת המצב, קבלת העובדות לאשורן, חתימה על תצהיר וייפוי כח לייצוג ותכנון הערר טרם הגשתו לבית הדין לעררים ובקשה לצו ביניים אשר ימנע את גירושו של המסורב או המסורבת עד להכרעה בערר.

בתיק סירוב כזה, בו טיפל משרדנו, הושג פסק דין ופיצוי כספי למסורבת הכניסה, זאת כאשר הוכחנו, מעל לכל ספק, כי לא היתה סיבה מוצדקת לעצירתה ולמניעת הכניסה שלה לארץ . בפסק הדין מציין כבוד השופט כי, ההחלטה לעצור אותה ל – 5 ימים במתקן המסורבים בנתב"ג היתה בלתי סבירה באופן קיצוני ושערורייתית.

למשרד עו"ד דניאל כפיר ומורן לוי ניסיון רב ומוצלח בביטול סירוב כניסה או המרתו בערבות כספית. במידה ובן משפחה, חבר או קרוב נתקל בסירוב לקבלת אשרה, או כניסה לישראל ניתן לפנות ולקבל מענה מהיר, 24/7 מענה דיסקרטי ומקצועי ללא פשרות.

אנחנו נותנים יעוץ משפטי בנושא הסדרת מעמד לבני זוג הנשואים לאזרחי ישראל ו/או חיים אתם חיים משותפים.

ישנה וועדה הומניטרית מיוחדת שיש לה סמכות להאריך לתת הארכה של האשרה

ניתן להכניס אותם בתנאים שנקבעו על ידי רשות ההגירה הישראלית

ישנה אפשרות להגיש ערר ולקבל צו ביניים שישאר בישראל עד סיום ההליך המשפטי.