גבולות האהבה – הסדרת מעמד בן זוג זר בקרב זוגות נשואים

 

הקסם הישראלי כובש לבבות ויוצר סיפורי אהבה חוצי יבשות של זוגות שהתאהבו והתחתנו. הכל טוב ויפה עד הרגע בו החליטו להעביר את מרכז חייהם הזוגיים למדינת ישראל. לכל מדינה, כך גם בישראל יש חוקים המסדירים את היתר הכניסה, אשרת השהות וההשתקעות במדינה.

כאשר מבקשים אדם או אישה, בעלי נתינות זרה, הנשואיים לאזרח/ית ישראלי/ת להסדיר את מעמדם החוקי בישראל,עליהם לעבור בצינורות הנדרשים עפ"י החוק. באופן עקרוני מעצם היות המבקש נשוי לאזרח/ית ישראלי/ית הוא או היא רשאים להסדיר את מעמדם בישראל, זאת בהתאם לחוק האזרחות סעיף 7. לעיתים תהליך הסדרת מעמד לבני זוג אינו פשוט ועל מנת להסדיר מעמד חוקי בישראל יש צורך בסיוע משפטי מעורך דין הגירה.

על פניו נראה שהקביעה בחוק מסדירה את המעמד באופן אוטומטי וחלק, אך המציאות אינה כה פשוטה והיישום בפועל דורש משאבים, סבלנות ובעיקר הבנה מעמיקה של הניואנסים הקטנים המצויים בחוק.

הסדרת מעמד לבני זוג

על מנת להסדיר את המעמד נדרש הזוג לפנות למשרד הפנים ולבצע "נוהל נישואין", הידוע בשם נוהל הטיפול במתן מעמד לבן זוג זר הנשוי לאזרח ישראלי. כאן נדרשים בני הזוג להמציא מסמכים רבים, ראיות לבחינת תוקף הזוגיות והקשר, אסמכתאות שמדובר בקשר כנה ולא בנישואים פיקטיביים וכד', ללא המסמכים הנ"ל לא ניתן לפתוח תיק לטיפול בבקשה:

 • טופס בקשה על כל סעיפיו
 • תעודת נישואין מקורית, מאומתת ומתורגמת.
 • 2 תמונות חזותיות של כל אחד מבני הזוג.
 • תעודת זהות של בן הזוג הישראלי.
 • דרכון של בן הזוג הזר, בתוקף לשנתיים לפחות.
 • תעודת לידה מאומתת של בן הזוג הזר במידה והוצגה תעודת לידה מקורית – אין צורך באימותה.
 • במידה ובוצעו בעבר שינויי שם (פרטי/משפחה) של בן הזוג הזר יש להציג תעודה ציבורית המעידה על שינויי שם.
 • תעודה ציבורית עדכנית ממדינתו המעידה על מצב אישי נוכחי וקודם של המוזמן.
 • תעודת יושר ממדינת המוצא מסמך רשמי המאשר שאין לו עבר פלילי או הרשעות כלשהן
 • מכתב הסבר חתום על ידי שני בני הזוג בנוגע לקשר ביניהם, חייהם המשותפים, אופן ומשך

היכרותם וכיוב'.

 • תצהיר של בני הזוג על אמיתות החומר שהוגש ועל חובת בני הזוג להודיע ללשכת הרשות על

כל שינוי בנסיבות.

 

 • הוכחות לכנות קשר ולקיום מרכז חיים וניהול משק בית משותף מהשנה שקדמה לבקשה: תמונות משותפות, חוזה שכירות, חשבונות משותפים, מכתבים והמלצות לגבי היכרות בני הזוג מבני משפחה וחברים (יש לצרף צילום תעודת זהות של כל ממליץ ופרטי התקשרות) וכל מסמך אחר שיידרש, עפ"י שיקול דעת הלשכה, בהתאם לנסיבות המקרה.

בנוסף על המסמכים עוברים הזוג ראיון, אשר כולל בדיקה ביטחונית ורקע הן על הנתין הזר והן על הזוגיות האמורה. לאחר שהזוג צלח את השלב הראשון ממתין הליך ארוך ומדורג. הליך בו למשך 5 שנים מתחדשת אשרת שהייתו של בן או בת הזוג הזרים ובכל שנה יש להמציא מסמכים וראיות לזוגיות האיתנה, במטרה לחזק את האמינות. לאחר 5 שנים ארוכות ומתישות, לרוב ניתנת לתושב הזר אשרת קבע בישראל ולאחר מכן ניתן לפתוח בהליך של קבלת אזרחות מלאה במדינה.

זוגות רבים נכנסים לתהליך מבלי להכין עצמם ונתקלים באטימות פקידי משרד הפנים, בחוסר מענה ברור ומובן ובסחבת שעלולה לפגום בזמן התגובה ובשל כך גם בזמן הסדר המעמד. מדובר על התהליך ארוך ומסועף אשר לעיתים עולות בו סוגיות ונסיבות מורכבות שיש לפתור בצורה מקצועית ויצירתית.

פנייה למשרד עו"ד דניאל כפיר ועו"ד מורן לוי בנושא הסדרת מעמד לבני זוג מגדילה בצורה ניכרת את הצלחת הליך על הצד הטוב ביותר. עורכי הדין המשרד מכירים היטב את חוקי ההגירה, חוקי האזרחות ואת הניואנסים והפרצות והם מעניקים ליווי המקצועי ללא פשרות אל מול נבכי הבירוקרטיה והלחץ המאסיבי המופעל מצד הרשויות על בני הזוג.