רד אלינו אווירון – הזמנת תייר לביקור בישראל

השמיים עדיין סגורים והתיירות על הקרשים, אבל מבט אופטימי קדימה שם את ישראל על מפת התיירות העולמית במקום ממש טוב. אתר התיירות הבינ"ל המוביל Trip Advisor  הכניס את תל – אביב לעשרת הערים הטרנדיות והשוות ביקור תיירותי.

חשוב להבין כי גם אם לכאורה אין תיירות ונמשכות ההגבלות, עדיין יש כניסות של זרים לישראל, עפ"י נתוני הלמ"ס על נתוני הכניסה של זרים לישראל, ביוני 2020 נרשמו כ – 6,000 כניסות, כאשר הרוב המכריע הוא של תיירים, דהיינו, מבקרים השוהים בישראל ויוצאים ממנה בתאריך שונה מתאריך הכניסה. ומיעוטם מה שמוגדר מבקרי יום, מבקרים הנכנסים ויוצאים מישראל באותו תאריך. (בקבוצה זו כלולים גם הנוסעים בשיוט (תיירים בשיט חופים שנכנסים לישראל לביקורי יום ולנים באונייה).​

על מנת להכין את הקרקע לאלפי התיירים שישובו לפקוד את ישראל ועבור אלה אשר ממשיכים להיכנס גם בימים האלה, חשוב לרענן את נהלי קבלת אשרת תיירות, גם עבור מי שמזמין אורח או תייר להתארח בישראל.

בישראל, כמו שנהוג בשאר מדינות העולם יש חוק המסדיר את כניסתם לישראל של מי שאינם אזרחי ישראל ואת האישור לשהייתם בישראל. חוק הכניסה לישראל, תשי"ב-195 מצטרף לחוק השבות ובונה מסגרת של מי רשאי להיכנס ואיזו אשרת כניסה יקבל, בהתאם למטרת הביקור או לתיירות.  השירות השרות מאפשר לאזרחים או לתושבי קבע, להגיש בקשה לקבלת אשרת כניסה לישראל עבור תיירים זרים.

בישראל יש כמה סיווגים וסוגי אשרות, כאשר השכיחה ביותר היא אשרת ב/2 שהיא "אשרת תייר" כפי שמצוין בסעיף 5ב' בתקנות הכניסה לישראל, תשל"ד-1974 "המבקש להיכנס לישראל לשם ביקור או לכל מטרה אחרת המצריכה שהות קצרה בלבד בישראל, למעט למטרת עבודה, בשכר או שלא בשכר, יגיש בקשה לאשרה ורישיון לישיבת ביקור מסוג ב/2 (תייר)."

בדרך כלל אשרת תייר מוגבלת לשלושה חודשים אם כי היא ניתנת להארכה ע"י שר הפנים כמצוין בסעיף 3(2) לחוק הכניסה לישראל. "רישיון לישיבת ביקור, ובלבד שסך-כל תקופות ההארכה לא יעלה על שנתיים", אך אשרה זו לא מקנה לתייר זכות לעבוד וכל שינוי מעמד דורש הגשת בקשה מחודשת למשרד הפנים בתהליך לא פשוט.

רוב התיירים שמגיעים לישראל מגיעים ממדינות עמן ישראל חתמה על אמנות הדדיות אשר פוטרות את אזרחיהן מקבלת ויזה בעת הכניסה, אך יש גם רבים המגיעים ממדינות אשר נדרשות לקבל מראש ויזת כניסה לישראל.

עבור אלה יש נוהל טיפול מיוחד במתן אשרות כניסה מסוג ב/2 של נתינים זרים, בעלי דרכון של אחת המדינות שאזרחיה חייבים באשרה ורישיון ביקור מראש. את בקשת אשרת התיירות רשאים להגיש אזרחים או תושבי קבע כאשר נדרשת חובת נוכחות. לבקשה נדרש לצרף מגוון טפסים ומסמכים לרבות:

  • יש למלא כנדרש את טופס בקשה למתן אשרת כניסה.
  • צילום דרכון הכולל אשרות כניסה למדינות אחרות.
  • צילום תעודת זהות של תושבי ישראל המזמינים.
  • טופס התחייבות של המזמינים ליציאתם של המוזמנים במועד. בטופס זה יש לפרט גם את מטרת הביקור ומשך השהות.
  • מסמכים רשמיים ותעודות ציבוריות המעידות על הקשר בין המזמינים למוזמנים.
  • בהזמנת "זרים קטינים" יש להציג אישור חתום על-ידי שני ההורים, או אישור מהאפוטרופוסים החוקיים.
  • במקרים שבהם מדינת מוצאם או אזרחותם של המוזמנים מוגדרת על-ידי גורמי הביטחון כמדינת אבחון או סיכון, יש למלא טופס קורות חיים מקוצר שיועבר לאישור ביטחוני.
  • ייפוי כוח להזמנת זרים – עבור זרים המוזמנים לצורך דיון משפטי או ועדת תביעות במוסד לביטוח לאומי.

 

בימי קורונה, כאמור, כניסתם של תיירים אינה טריוויאלית ואינה פשוטה ודורשת אישור מיוחד, בהתאם לפירוט המדיניות המתעדכנת ברשות האוכלוסין וההגירה. בכל אופן, גם מי שמקבל אשרת כניסה חייב לעמוד בדרישות המחמירות של משרד הבריאות, דהיינו: חתימה על טופס בידוד ומחויבות לבידוד של 14 יום ממועד כניסה לארץ, זר היוצא את הארץ לפני תום הבידוד ללא אישור מיוחד עובר על חוקי מדינת ישראל וכניסתו הבאה לא תאושר. לא תותר עליה למטוס ללא קבלת אישור מקדים מרשות האוכלוסין וההגירה. כניסת זרים לישראל היא בכפוף להצגת ביטוח בריאות (כולל סעיף המכסה את מחלת הקורונה).

בימים של שגרה, כניסת תיירים לישראל לא אמורה להיות מסורבלת והיא הולכת חלק בלי מהמורות, אך ישנם לעיתים מקרים שונים בהם לא ניתנת אשרת כניסה ו/או לא מוארכת בהתאם לבקשה. מומלץ מאוד במקרים הללו לפנות למשרד עו"ד המתמחה בתחום ההגירה וחוקי הכניסה לישראל.

פנייה למשרד עו"ד הגירה דניאל כפיר ועו"ד מורן לוי מבטיחה ליווי ושירות מקצועי ע"י צוות עורכי דין, המכירים היטב את תחום ההגירה על בוריו, בקיאים בניואנסים ובדרישות החוק.  המשרד ייצג מס' רב של תיקים מורכבים לרבות תיק בו ניתן פסק דין ופיצוי כספי למסורבת הכניסה, זאת כאשר הוכחנו, מעל לכל ספק, כי לא היתה סיבה מוצדקת לעצירתה ולמניעת הכניסה שלה לארץ . בפסק הדין מציין כבוד השופט כי, ההחלטה לעצור אותה ל – 5 ימים במתקן המסורבים בנתב"ג היתה בלתי סבירה באופן קיצוני ושערורייתית. וכן ליווי מוצלח של מגוון מבקשי אשרות ברצונם להיכנס ולבקר בישראל.