בקשה ל ויזה א/5 -אשרת תושב ארעי

סעיף 2 לחוק הכניסה לישראל, תשי"ב-1952, קובע אלו סוגי אשרות ורישיונות ישיבה רשאית רשות האוכלוסין וההגירה להנפיק. מאמר זה  מגדיר כיצד יש להתייחס לבקשות לקבלת ויזת א/5, למי ניתן לאשר אשרה זו ומה ניתן לעשות כאשר משרד הפנים מפקיע ויזת א/5.

 

מהי ויזת א/5 תושב ארעי

ישנן מספר סוגי אשרות ורשיונות ישיבה בישראל-אשרת א/5 זהו רישיון כללי לישיבה ארעית, והוא ניתן בדרך כלל לבני זוג זרים  של ישראלים אשר נמצאים כבר בתוך התהליך המדורג זמן מה ולקראת קבלת אזרחות או תושבות קבע בישראל.

ויזה/אשרה זו היא תעודת זהות זמנית אשר תוקפה מתחדשת מעת לעת. יודגש כי  בעלי אשרה מסוג א/5 רשאים לעבוד בישראל ולקבל זכויות מהמוסד לביטוח לאומי ככל תושב ישראלי. אשרה מסוג א5 היא ויזה כללית הניתנת זכאי למעמד של תושב ארעי ולרוב אך לא רק מופקת לבני זוג זרים של ישראלים שנמצאים בתהליך קבלת תושבות קבע, או אזרחות, במסגרת הסדרת מעמד לבני זוג מכוח ההליך המדורג.

 

תנאים ודרישות סף לקבלת רישיון של תושב ארעי מסוג א/5

נוכחות אישית חובה

טופס בקשה ל רישיון לישיבת ארעי א/5

דרכון זר תקף לפחות ל- 6 חודשים

תיעוד רשמי של המבקש מקורי, ומאומת

תעודת לידה

ועוד

הוכחות לקיום מרכז חיים בישראל

רשות האוכלוסין וההגירה ראשית לבקש "הוכחות על מרכז חיים" בישראל ועל המבקש הנטל להוכיח כי מרכז חייו בישראל וזאת על ידי הגשת תיעוד על מרגז חיים, למשל, מרשות מקומית על מגורים, חשבונות של תשלומי דירה- מים, ארנונה וחשמל, תלושי שכר, אישור על לימודים במוסדות חינוך, תמונות אישיות ועוד.

 

הסדרת מעמד בישראל וקבלת א/5

הסדרת מעמד בישראל וקבלת אשרת שהייה מסוג א/5 ניתנת כאמור במסגרת מאוד מצומצמת של מקרים- הסדרת מעמד לבני זוג של ישראלים, למבקש מעמד מכוח בקשה הומניטרית, ובדרך כלל במסגרת איחוד משפחות של פלסטינאים שהגישו בקשה למעמד לפני שנת 2003.

לכאורה, הגשת בקשה למשרד הפנים למתן מעמד בישראל ואשרת א/5  הינה עניין טכני פשוט, אך לעיתים נתקלים המבקשים במכשולים ומחסומים בירוקרטיים ובסירוב עיקש של משרד הפנים שלא להנפיק או שלא להאריך ואף להפקיע את האשרה למי שכבר נתנה, בדר"כ מקום שיש תיק פלילי תלוי ועומד נגד המבקש או שיש ספק באשר לכנות הקשר הזוגי של בני זוג במסגרת ההליך המדורג.

 

ייצוג משפטי על ידי עורכי דין-מומחים לענייני הגירה ומשרד הפנים

כמו בכל התנהלות מול רשויות ההגירה והפנים, גם בבקשה לשדרוג מעמד- לתושב ארעי א/5  פנייה למשרד עו"ד דניאל כפיר ועו"ד מורן לוי מבטיחה יעוץ מקצועי וליווי אישי ע"י צוות עורכי דין, הבקיאים בניואנסים ובדרישות החוק שבאמצעות ליווי משפטי מקצועי ניתן לפסוח מעל המהמורות ולצלוח את הסדרת המעמד ואיתו קבלת אשרה מסוג א/5 וזאת באמצעות הגשה בקשה נכונה ומדוקדקת ובמקרה הצורך הגשת ערר פנימי על החלטת הסירוב של משרד הפנים בנוגע למתן האשרה ואף ייצוג משפטי בהגשת ערר ובקשה למתן צו ארעי בבית הדין לעררים.