בעיות בהסדרת מעמד לבן זוג

"הסדרת מעמד בישראל לבן/ת זוג זר/ה כידוע בציבור של ישראלי בהתאם לנהלי הרשות, מטרתה מתן אפשרות לבני הזוג לקיים יחד תא משפחתי כן, אמיתי, בלעדי וייחודי לשהות בישראל לצד בן/ת הזוג" (מתוך סעיף ב.1 נוהל מתן מעמד חיים משותפים).

בחלק מהמקרים בקשה להסדרת מעמד לבן זוג או בת זוג של אזרח ישראלי נדחית על ידי רשות ההגירה מטעמים שונים .

במקרה כזה על פי הנוהל צריך להמתין שנה עד שאפשר להגיש בקשה חדשה ובתקופה זו עומדים בני הזוג בפני שוקת שבורה כאשר על ראשם מרחפת דרישה של רשות האוכלוסין וההגירה כי בן הזוג יצא מהארץ.

אולם לא הרבה יודעים כי על פי הנוהל ניתן לבקש להקדים את המועד כאשר חל שינוי נסיבות מהותי המצדיק את הקדמת המועד .כך נקבע בנוהל: "ישנם מקרים חריגים כאשר בני הזוג מוכיחים כי מאז סירוב בקשתם חל בעניינם שינוי נסיבות מובהק תתאפשר הגשת בקשה גם במידה ולא חלפה שנה מן המועד בו סורבה בקשתם הקודמת, לפי החלטת מנהל הלשכה.

כך במקרה שמטופל על ידי משרדינו העוררת 1 תושבת אוקראינה, נכנסה לישראל בחודש יוני בשנת 2019, פגשה לאחר זמן קצר את העורר 2  אזרח ישראל , השניים הכירו והתאהבו והחלו בקשר זוגי, הנמשך כבר למעלה משנה וחצי , בני הזוג מתכננים להתחתן. בני הזוג הגישו בקשה להסדרת מעמד אשר נדחתה בחודש 08/20 כיוון שהקשר לא עמד בכללי הנוהל. במקרה שלהם החל מחודש 08/20 עברו בני הזוג להתגורר יחדיו ומנהלים חיים זוגיים תחת קורת גג אחת והם בזוגיות נפלאה כבר למעלה משנה וחצי.

לפיכך הוגשה בקשה למנהל רשות ההגירה בתל אביב המבוססת על שינוי נסיבות מובהק הבקשה נדחתה ולכן הוגש ערר לבית הדין לעררים.

בד בבד הוגשה בקשה לצו מניעה זמני האוסרת על הרחקתה של בת הזוג מישראל.

בית הדין נעתר לבקשה וניתן צו מניעה זמני אשר בעצם מגן על בת הזוג ומאפשר לה לשהות בצורה חוקית בישראל.

בבסיס הערר ניצבת אפוא הסוגיה העקרונית האם מעבר העוררים למגורים משותפים מהווה שינוי נסיבות המצדיק את הקדמת המועד כפי שביקשו זאת העוררים וזאת על מנת שבני הזוג לא יעמדו בפני שוקת שבורה בנסיונם לחזק ולייצב את הזוגיות ואת הסדרת המעמד של בת הזוג כל זאת על מנת שתוכל לחיות לצד וביחד עם בן זוגה במעמד חוקי.

ויודגש, לבני הזוג יש את כל ראיות המעידות על היותם בני זוג ועל כנות הקשר ביניהים מזה למעלה משנה וחצי, כל זאת על מנת לממש את זכות היסוד שלהם לאהבה, זוגיות והקמת משפחה.

המסקנה אם כן במידה ובקשתך נדחתה אל תרים ידיים ואל תכנע חשוב בשלב זה לפנות לעו"ד מומחה אשר מכיר את המטריה וידע למצוא פתרון על מנת שתוכלו לממש את הזוגיות והאהבה תחת קורת גג אחת.

 משרד עו"ד לענייני הגירה ומשרד הפנים דניאל כפיר ומורן לוי מטפלים בהצלחה במקרים דומים אתם מוזמנים לפנות לקבלת ייצוג מקצועי ומסור.

מצורפת החלטת בית הדין.