איך לבחור עורך דין לענייני הגירה ומשרד הפנים

בבואכם להסדיר את מעמדכם או את מעמד בן או בת הזוג מול משרד הפנים, או שעולה הצורך לטפל בנושאים הקשורים בהגירה או בוויזות שונות, זכרו כי משרד הפנים, כארגון ממשלתי, רצוף בבירוקרטיה, טפסים, ניירת, תהליכים, המתנה ממושכת ועוד. ברוב המקרים, אדם מן השורה, לא כל שכן אזרח זר שאינו מצוי בנבכי הבירוקרטיה הישראלית, ימצא עצמו עד מהרה ניצב מול בלבול וערב-רב של נהלים והנחיות שלא תמיד הולמים האחד לשני.

אם כך, הסתייעות בעורך דין המצוי בחוקים הרלוונטיים ובבירוקרטיה הנה פתרון ראוי.

כיצד לבחור עורך דין אשר יסייע לכם בענייניכן אל מול משרד הפנים?

  1. היכרות עם החוקים הרלוונטיים

התנהלות נכונה מול רשויות ההגירה ומשרד הפנים בענייני הסדרת מעמד, עובדים זרים, מבקשי מקלט, מסורבי כניסה ועוד – דורשת היכרות מעמיקה עם החוקים הרלוונטיים לעניין, שביניהם ניתן למנות את חוק השבות, חוק הכניסה לישראל ועוד, וכן את הוראות השעה הרלוונטיות, התקנות הנוגעות לכך על כל מרכיביהן ומשמעויותיהן. עורך דין אשר אינו מצוי היטב בחוקים ובתקנות הללו, עלול לגרום לנזק יותר מאשר להביא תועלת.

  1. היכרות עם המערכת ועם האנשים

כאשר אזרח מן השורה עומד בפני פקידי משרד הפנים, הוא עלול להיתקל באטימות ובסרבול אשר יקשו עליו אפילו להתחיל את התהליך להשגת מבוקשו. עורך דין העוסק בענייני משרד הפנים דרך קבע הוא בגדר "שחקן חוזר". יש לכך שני מישורים: האחד, הוא ההיכרות עם נבכי המערכת ועם הניואנסים שבהם יש להבחין. עורך דין מנוסה, אשר מכיר היטב את ההיגיון העומד בבסיס המערכת, יוכל להשיג עבור לקוחותיו את התוצאות הטובות היותר בפרק הזמן הקצר ביותר. מישור שני הוא ההיכרות עם הפקידים עצמם: בסופו של היום, מדובר בעבודה מול אנשים. עבור אזרח מן השורה, ההתנהלות אל מול הפקידים עלולה להיות מלחיצה ובלתי נעימה, לא כל שכן עבור אזרח זר. עורך דין אשר מכיר לא רק את המערכת, אלא גם את האנשים המהווים חלק ממנה, עשוי לשפר לעין ערוך את סיכויי הלקוחות לקבל את מבוקשם.

  1. יסודיות ויכולת העמקה

אין סיפור אשר דומה למשנהו, וכיוון שכך – אין להשתמש בתבנית אחידה לכל בקשה. כל סוג אשרה נבדל ממשנהו, לדוגמה: אשרת תייר נבדלת מאשרת תלמיד, והן נבדלות מאשרת עבודה ומיתר האשרות. כמו כן, הסדרת מעמד לבני זוג משתנה כאשר מדובר בבן זוג יהודי אל מול בן זוג שאינו יהודי, וכן משתנה בין הלאומים השונים שבישראל. עורך דין יסודי יידע להגיש את הבקשה המתאימה ביותר עבורכם, בצירוף הטפסים הרלוונטיים ותוך הסתמכות על החוקים, התקנות וההוראות המתאימים.

  1. ניסיון מוכח

"אין חכם כבעל ניסיון", ובבואכם להגיש בקשה או לנהל הליך משפטי מול משרד הפנים על רשויותיו השונות, חשוב להיות מיוצגים על ידי עורך דין משרד הפנים, שמאחוריו רקורד של בקשות שהתקבלו ופסקי דין רבים לטובת לקוחותיו. כך תוכלו לקבל את הרושם כי בפניכם ניצב איש מקצוע מן המעלה הראשונה.

  1. המלצות ממכרים

במידה ונתקלתם בסוגיה מול משרד הפנים, וידוע לכם כי מי ממכריכם נדרש להתנהלות דומה בעבר, תוכלו להתייעץ עמם ולקבל מהם המלצה. כמו כן, במידה וניגשתם לאתר האינטרנט של עורך הדין, או שעיינתם בעמוד הפייסבוק שלו, בוודאי מצאתם את הדף שכותרתו "המלצות מלקוחות". שימו לב כי מדובר באנשים שאינם קרובי משפחתו וחבריו של עורך הדין, אלא לקוחות אמיתיים. לבסוף, תוכלו לבקש מעורך הדין כי יפנה אתכם, במידת האפשר, ללקוחות שבהם טיפל על מנת שתוכלו להתרשם מחוות דעתם.