ללמוד ולכייף בישראל – אשרת סטודנט

העולם גדול ופתוח, כפר גלובלי שאפשר ללמוד בו הכל ויש כאלו שבוחרים לעשות זאת כאן בארץ הקודש. בכל העולם יש תוכניות חילופי סטודנטים, רבים בוחרים להגיע ללמוד סמסטר או שניים, תואר שלם או התמחות באוניברסיטאות האיכותיות של ישראל או בישיבות ללימודי תורה ובתוכניות הכשרת נוער במסגרות שונות.

בהתאם לחוק הכניסה לישראל תשי"ב-1952 וכן לתקנות הכניסה לישראל, תשל"ד-1974 כל אדם שאינו אזרח ישראלי חייב להסדיר את כניסתו, שהייתו ומעמדו במדינה. סטודנט אשר אינו חי בישראל חייב להסדיר את מעמדו באמצעות אשרת שהייה, דהיינו ויזת סטודנט, המקנה לו אפשרות ללמוד ולחיות במדינה. אשרה א/2 לתלמיד או סטודנט,  מוענקת למי שמבקש להגיע לישראל למטרת לימודים בבתי ספר יסודיים ותיכוניים, במוסדות אקדמאים, בישיבות ובמוסדות נוער של הסוכנות היהודית.

אזרח זר הנמצא בישראל במסגרת אשרת תייר ומעוניין להישאר בארץ למטרת לימודים, עליו להמיר את האשרה לוויזת לימודים באמצעות פנייה למשרד הפנים בטופס מיוחד: בקשה להארכת רישיון ישיבה/החלפת סוג האשרה ולהגיע באופן פיזי ללשכת רשות האוכלוסין וההגירה

למבקשי אשרה חדשים, מומלץ מאוד להתחיל את התהליך מול משרד הפנים ברגע שמחליטים על הרצון להגיע למוסד לימודים ישראלי. אמנם זה לא תהליך מורכב אך לעיתים הוא מתארך וחבל שהמבקשים יהיו נתונים ללחץ או חשש טרם תחילת לימודיהם והמעבר למדינה זרה.

את הבקשה מגישים על טופס מפורט שיש למלא בקפידה. את הבקשה יכול להגיש כל אדם המעוניין להגיע ללימודים, עליו להגיש את הבקשה באופן פיזי ואישי בנציגות הישראלית במדינתו. לעיתים מגיעים ללמוד בישראל בני נוער מתחת לגיל 18, בעת הבקשה שלהם נדרשת חתימת ההורים בפני קונסול ישראלי או חתימת הורה שני בפני נוטריון. חשוב לציין כי גם כאשר מבקשי הבקשה הם ממדינות הפטורות מאשרת כניסה לישראל נדרשת פניה לקבלת אשרת לימודים מסודרת.

לטופס הבקשה יש לצרף מספר דברים:

  • אישור רשמי מהמוסד הלימודי אליו התקבל מגיש הבקשה.
  • אישור על תשלום שכר לימוד.
  • הוכחות על אמצעי מחיה וכלכלה (מלגה, חסכונות, תמיכת ההורים, משפחה בארץ וכד')
  • צילום דרכון זר בר-תוקף לפחות ל6 חודשים מעבר לתקופת השהות המתוכננת
  • תמונות עדכניות של המגיש.
  • תעודת לידה מקורית.
  • אישור של תשלום האגרה

תוקף האשרה הוא עד לשנה אחת במהלכה ניתן לבצע כניסות רבות בשערי הארץ. במקרים בהם השהות מתארכת לשנה נוספת יש צורך להמציא גיליון ציונים ולבקש באופן מסודר את ההארכה. בכל מקרה, חשוב להדגיש כי מקבל האשרה אינו רשאי לעבוד בישראל מתוקף ויזת הסטודנט.

לכאורה קבלת אשרת סטודנט הנה עניין טכני פשוט, אך לעיתים נתקלים המבקשים במכשולים ומחסומים בירוקרטיים אשר ניתן באמצעות ליווי משפטי מקצועי לפסוח מעל המהמורות ולצלוח ללא בעיות.

כמו בכל התנהלות מול רשויות ההגירה והפנים, גם בבקשה לקבלת אשרת לימודים, ישנה חשיבות עצומה לליווי של אנשי מקצוע המכירים את החוק על בוריו. ליווי וסיוע כזה עשוי מאוד לסייע ולקדם את האינטרסים של המבקשים. פנייה למשרד עו"ד דניאל כפיר ועו"ד מורן לוי מבטיחה יעוץ מקצועי וליווי אישי ע"י צוות עורכי דין, הבקיאים בניואנסים ובדרישות החוק ובדיני הגירה.  המשרד ייצג מס' רב של תיקים מורכבים בהצלחה יתרה.